Saddamlaştırma Sürecinde Sırada Kim Var?

Bugün hepimiz biliyoruz ki, medya üzerinden pompalanan “düşman” tanımı ile halkın nefreti ‘istenildiği’ yöne kolaylıkla kaydırılabiliyor. Hükümetler toplumda yayılan “bilgiyi” yönlendirerek, aldıkları önlemleri halkları nezdinde haklı hale getirebiliyorlar.

“Saddamlaştırma” Politikası

Irak savaşında Saddam kışkırtılmış, halkına güçlü görünebilmek için büyük sözler etmesi sağlanmış, ve müttefik devletler “biyolojik ve nükleer silahlardan” arındırmak için bu tehlikeli ülkeye saldırmaya karar vermişlerdi. Hatırlarsanız, Saddam üzerinde basında uzunca süreler çokça durulmuş, halkların bu adamdan nefret etmesi sağlanmış ve devamında da böyle kötü bir adamın elinde nükleer silah olduğu iddialarının halk tarafından kabul edilmesi sağlanmıştı. Zira halkın desteği olmayan hareket planları demokratik hükümetleri zor durumda bırakabilirdi.

Buraya kadar hepsi bildiğimiz şeyler. Peki bu klasik algı yönetme araçları geçmişte ilk defa ne zaman kullanıldı. Bunlar sadece bu yüzyılın argümanları mı, yoksa aslında hep var mıydı?

Günümüz medyasına benziyor olması sebebiyle, 1900’lü yıllara gidelim. Amerika ve İspanya arasında savaş tam bir düzmece olay üzerine patlak vermişti. Bakın, tipik bir 11 Eylül olayı değil mi : Amerikan Donanma Gemisi İspanya yönetimindeki Küba’da Havana Limanı’nda büyük bir patlamayla batar. ABD basını olaya öfkeyle yaklaşır ve halk ölen denizcilerin intikamının alınmasını ister. Sonuçta başlayan savaşta İspanya Küba’daki bütün etkisini kaybeder. Yüzyıl sonra bugün, batık üzerinde yapılan çalışmalar, patlamaların içerden başladığını gösteriyor. (Bkz. http://www.steelnavy.org/history/archive/files/uss_maine_1975_report_bf5ff20f4a.pdf)

Peki ABD Vietnama nasıl girdi? Şaşırmayacağınız gibi yine bir yalan haberle saldırdılar. ABD muhripleri Kuzey Vietnam kıyılarının 100 mil açığında seyrediyordur. 4 Ağustos 1964 günü ABD donanmasına bağlı USS Maddox, akşam saatlerinde belirlenemeyen birkaç gemiyi takip ettiğini raporluyor. Bir anda birden fazla geminin dört bir yandan yaklaşmakta olduğu kayıtlara alınıyor ve hemen ardından raporlara göre 3 saat boyunca sıcak çatışmalar başlıyor, torpido saldırıları ve makineli tüfek sesleri dahil kayıt altına alınıyor. Gelişme Washington’a ulaşıyor ve Kongre, neredeyse oy birliğiyle, Tonkin Körfezi Kararnamesi’ni onaylıyor. Kararnamede ABD Başkanı Johnson’a, “ABD kuvvetlerine karşı yöneltilebilecek herhangi bir silahlı saldırıyı püskürtmek için gerekli her türlü araca başvurma” yetkisi veriliyor. Yıllar sonra 2003 yılında dönemin ABD Savunma Bakanı McNamara, “Bir kafa karışıklığı söz konusuydu ve sonrasında gerçekleşenler gösterdi ki o gün (4 Ağustos) saldırıya uğradığımıza dair yargımız hatalıydı. Bu gerçekleşmemişti.” diyor.

Bugün ABD basınında kim düşmanlaştırılıyor takip etmeliyiz. Kimileri hedef olmanın henüz başında, yeni yeni düşmanlaştırılırken, kimileri artık kitlelerin nefretini kazanmış durumda. Bu gündemi okuyarak ABD’nin nereye doğru yol aldığını anlamak mümkün.

Burada dikkat çekmek istediğim önemli bir konu ise Recep Tayyip Erdoğan ismi üzerinde kimi zaman dozu yükselen, kimi zaman azalan yoğunlukta “Saddamlaştırma” çalışmalarının yapılıyor olduğudur. Korumaların PKK’lıları dağıtmasını barbarlık olarak haftalarca işleyen ABD basınında, bugünlerde FETÖ’lü papazın yargılanması konuşuluyor. Ve açıkçası ABD’nin isteyeceği son şey “Saddamlaştırmaya” çalıştığı bir isimin seçimlerden başarıyla çıkması olacaktır. Böyle bir başarı durumunda, planlar revize edilecek, Saddamlaştırma politikası yumuşatılacak, daha uygun bir zaman ertelenecektir. Ama unutmamalıyız ki, ABD elinde güç bulduğu sürece ertelense dahi bu iştahından vazgeçmeyecektir.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s