Grup Olarak Aksa Ziyareti

Öncelikle hemen şunu söylemeliyim, bir grup arkadaşınızla beraber Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek çok keyifli ve hayırlı bir organizasyon. Kesinlikle tavsiye ederim. Diğer taraftan özellikle aşağıdaki yazıyı hazırlama amacım, düşük maliyetle ziyaret imkanlarını göstererek daha çok kişinin ziyarete gidebileceğini göstermek. Zira oradaki insanların dışarıdan gördükleri manevi destek genel olarak sadece biz Türkiye Müslümanlarından geliyor.

Diğer taraftan genelde insanlarda hissettiğim ilk düşünceye yanıt vererek başlamak istiyorum. Filistin’i ziyaret etmek için İsrail büyükelçiliğinden vize almanız gerekiyor, ve belki itiraf edemeseniz de İsrail vandallığından, barbarlığından çekiniyor olabilirsiniz. Açıkçası çekinecek hiç bir şey yok, bize yapabilecekleri bir şey yok. Zira hamdolsun ülkemiz muz cumhuriyeti değil, Mavi Marmara olayındaki dik duruşumuzun etkilerini bugün dahi görüyoruz. Türklere polis ve diğerleri pek bulaşmak istemiyorlar. Tabii ki bu bizlere taşkınlık yapma hakkı tanımıyor, biz sivil insanlar olarak orada bulunmak, dini ziyaretlerimizi yapmak ve Filistinli Müslümanlara manevi destek olma niyetinde olmalıyız.

Aşağıdaki yazı, Mescid-i Aksa’yı manevi duygularla ziyaret etmek isteyenler için hazırlanmıştır. Turistik bir gezi rehberi değildir, sadece düşük maliyetlerle bir tura dahil olmadan nasıl gidilebileceğini anlatmak amacıyla yazılmıştır. Hanımlarda yanlarında mahremleri ile gidebilirler, hatta küçük çocuklar dahil aileler için de aşağıda yazan yöntemler uygulanabilir. Sadece ekibinizde ingilizcesi iyi olan birilerinin olmasında fayda var.

Yıllar önce ilk gidişimde herşey Pegasus üzerinden ucuz uçak bileti ile bulmamız ile başlamıştı. Gidiş-geliş toplam kişi başı 300 TL vermiştik. Bu gidişimle ilgili, bileti nereden aldığım, hangi otelde kaldığım ile ilgili tüm detayları şu blog yazımda bulabilirsiniz.

(İlk gidişimde yazdığım bilgileri tekrarlamadım. O yazımı da okumanızı tavsiye ederim : https://fatihmgulec.net/2016/01/17/kudus-ziyaret-etmek-cok-kolay/)

Mescid-i Aksayı ziyaretimin üzerinden 18 ay geçmişti. Ankara’da bir cuma namazında imamların o alışıldık ve alışmış olmamız sebebiyle tamamiyle hipnotize etme özelliği kazanmış hafif abartılı hitabeti sebebiyle, düşüncelere dalmışken aklıma Aksa düştü. Cuma’nın da bereketi, namazdan çıkar çıkmaz tekrar ziyaret etmenin planlarını yaptım. Geçen seferkine göre tek bir farkla, tüm dostlarıma ilan ettim.

“8.Aralık.2017 Cuma günü Kudüs’e gitmeye niyet ettim. Toplam maliyet kişi başı 900 TL olacak. Gelmek isteyenlere herhangi bir organizasyon vaadim olmaksızın, sadece geçmiş tecrübelerimde yol arkadaşı olabilirim.”

Bu ilanımı ziyaretimizden 5 ay önce temmuz ayında yaptım. Olumlu yanıt verenler için Hashimi Otel’den odaları ben kiraladım. Ama herkes uçak biletini kendi aldı. Böylece seferden yaklaşık 4 ay önce uçak biletlerini almış olduk.

GERÇEKTEN ÖNEMLİ EK : İsrail sınır kapısı girişlerinde ya da daha öncesinde vize verme sürecinde, aynı akipten olan kişilerin beyan edilmesini istiyor. Eğer siz başvuru sırasında tek başınıza (ya da bir iki arkadaşınızla) gittiğinizi ifade ettiyseniz, ve aslında daha kalabalık bir grupla gidiyorsanız bu anladıkları durumda vize/giriş izni vermeyeceklerdir. Nasıl anladıklarına gelince, hepiniz aynı uçakla gidip geliyorsanız bir de üstüne aynı otelde kalıyorsanız, siz bir ekipsiniz demektir 🙂 Bu durumdan kaçınmak için, dönüş uçakları farklılaştırılabilir ya da Booking.com’dan iptal edildiğinde extra ücret almayan otellerden rezervasyon yaptırılabilir. (Bu maddeyi, sıkıntı yaşadığını beyan eden dostlarımdan aldığım bilgiler ışığında sonradan ekledim.)

 • Uçak bileti İstanbul-Tel Aviv : 450 TL
 • Ankara İstanbul Uçak Bileti : 200 TL
 • Otel 2 gece konaklama : 350 TL (40 dolar, 4 kişilik oda, kişi başı maliyet) Hashimi Otel
 • Tel Aviz – Kudus Gidiş-Geliş : 150 TL

Gezi planı

 • Perşembe 22:50 – İstanbul-Tel Aviv uçuşu. (PC-779 numaralı uçuş)
 • Cuma 00:20 – Tel Aviv iniş. Gümrük işlemleri vs, yaklaşık 1 saat bekleme.
 • Cuma 03:00 – Kudüs’e varış.
 • Cuma 04:00 – Aksa’da Teheccüd namazı
 • Cuma 06:00 – Aksa’da Sabah namazı
 • Cuma 08:00 – Aksa’da kısa bir gezi ve ikramlarla sabah kahvaltısı
 • Cuma 10:00 – Kısa bir uyku 🙂
 • Cuma 12:30 – Aksa’da Cuma namazı
 • Cuma 15:00 – Otele giriş.

Dikkat : Otele perşembe gecesi giriş yapmadık. Böylece hem vaktimizi Aksa’da değerlendirdik, hem de maliyetimiz aşağı çekmiş olduk.

 • Pazar 11:00 – Otelden Tel Aviv’e doğru taksi yolculuğu
 • Pazar 12:30 – Havaalanına varış.
 • Pazar 16:00 – İstanbul’a uçuş. (PC-782 numaralı uçuş)

Vize Başvuruları

Vize başvurusunu yine bireysel olarak yaptık. Vize başvuruları ücretsiz ve basit bir form doldurarak alınabiliyor. Ancak ziyaret tarihinden bir aydan fazla zaman varsa başvuruyu kabul etmiyorlar. Ankara Büyükelçilikte başvuru için : http://embassies.gov.il/ankara/ConsularServices/Pages/vize-hizmetleri.aspx

Vize başvurusu ile akla gelebilecek bir kaç soruyu yanıtlamak istiyorum. Vize başvurusu ücretsiz, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çok yoğun evrak yükü de bulunmuyor. Yanınızda reşid olmayan çocuğunuzu getirecekseniz, diğer ebeveynin rızası yanında doğum belgesi vb. gibi saçma ek belgeler de isteyebilirler. Çalışmayanlar için işler biraz zor. Ancak son toplamda şunu unutmamak gerekiyor, İsrail’den Türkiye’ye gelenlerin sayısı, Türkiye’den İsrail’e gidenlerden çok daha fazla. Bu da demek oluyor ki, bize vize vermemeleri, işleri zorlaştırmaları durumunda benzeri ile karşılık verilmesi durumunda o taraf daha çok zarar ediyor. Bunun onlar da farkında.

Aklınıza gelen soruları telefonla da sorabilirsiniz. Ancak telefonlara sadece internet sitesinde yazdıkları saatler içinde bakıyorlar. Bunun dışında hiç boşuna arayıp bilgi almaya çalışmayın. Ayrıca elçilik çalışanları kaba ve özellikle güvenlik konusunda çok hassaslar. Elçilik kapısının önünde bekleyemiyorsun, yolun karşısına geçiriyorlar. Kapıdan içeri girmek için kendilerince güvenlik soruşturmaları yapıyorlar. Bu soruşturmadan yanıt gelinceye kadar, yağmur-kar umurlarında değil, dışarıda bekletiyorlar. İçeri girerken çok abartı bir aramadan geçiriliyorsunuz, havaalanı protokolünün üzerine biraz daha korkaklık ve paranoya ekleyin. Kemerimi cihazdan geçirdiği halde, jilet saklamış olma ihtimalime karşı santim santim büktüler, cüzdanımın aralarına varıncaya kadar baktılar. Dahası bunları içeriye almayıp bir dolaba kitlediler.  Güvenlik konusunu o kadar abartıyorlar ki, dalga geçilecek durumdalar; ama gülsen bozuluyorlar.

Bu arada vize başvurusu sırasında önemli bir konu var. 10 kişinin üzerindeki grupların İsrail’den ayrıca özel olarak izin alması gerekiyor. Bu konuda dikkatli olun, zira grup olduğunuzu elçiliğe beyan etmeseniz bile ülkeye giriş yaparken farkederler. Ve bu sizin için biraz sorun olabilir. Bu konuda ilerleyen paragraflarda yaşadıklarımızı paylaşacağım.

Yolculuk Öncesi Hazırlık

Herkesin hazırlığı kişisel ihtiyaçları bağlamında farklı olabilir. Ancak ben birkaç hususa dikkat çekmek istiyorum.

 • Yerel para birimi Şekel. Kur olarak TL’ye çok yakındır. Ancak Türkiye’de zor bulunur. Bunun için dolar almak mantıklıdır.
 • Günlük harcamanızın ne kadar olacağını kendiniz hesaplamalısınız. Dervişane bir gezi yapacaksanız kabaca 200 Şekel karşılığı dolar yeterli olacaktır.
 • Kaynaklar altında detaylandıracağım kitapları alıp okumalısınız, ben önemli yerlerin fotoğrafını çekip Pdf yapıp telefonumda taşımıştım.
 • Prizler bizimle uyumlu.
 • Otelde pek vakit geçirmeyeceğiniz düşünürseniz, iyi bir power bank ihtiyacınız olacaktır.

Ülkeye Giriş ve Çıkış

Biz grubu 4 kişilik alt gruplara böldük ve giriş için dörderli ekipler halinde gişelere yanaştık. Arkadaşlara tek uyarım Kudüs kelimesine gıcık oldukları, bunun yerine köprüyü geçene kadar Jerrusselam (selam kapısı) ismini kullanmaları gerektiğini hatırlattım. Girişte klasik sorularla karşılaşıyorsunuz, “neden geldiniz”, “ne zaman döneceksiniz”. Ne zaman döneceğimiz noktasında hepimiz uçak biletleri aynı olduğu için, hop diye bizlerin daha büyük bir grup olduğumuzu anlayıp, bir kısmımız kenara ayırdılar. Geçenler Kudüs’e doğru yola devam ettiler, şüphelendikleri bir miktar arkadaşımla beraber bir küçük odaya götürüldük. Burada şüphelendikleri kişileri detaylı sorguya çekiyorlar. Üzerinizde biraz daha psikolojik baskı oluşturuyorlar. Ama bunlara hazırlıklı olursanız yapacakları bir şey yok. Ne yani, “canım istemiyor sizi ülkeye almayacağız” diyemezler. Bunu genelleştirseler, Türkiye’de aynısını yapacağı için Yahudi tarafı daha çok zarar görür. Siz bu bilinçle kendinize güvenin, ama özgüveni de abartıp saldırganlaşmayın. İlk sorguya grup içerisinde ben girdim, ekibimi tanıttım, grup olmadığımız zira ticari bir amaç gütmediğimizi, ancak birlikte hareket ettiğimizi belirttim. Neden o tarihte geldiğimizi sordular. Bizim cevabımız çok rahattı, 5 ay önce bilet almışız, 1 ay önce vizemizi almışız, o Tarihte gelmemiz ancak ve ancak Allah’ın lütfuydu, bizim planımız değildir. Tabii lütuf konusunu onlar anlayamazdı. Kısa ve emin cevaplarla, ziyaret maksadımız belirttim. Açıkçası iyi bir Ingilizce işinizi kolaylaştırıyor, ve muhattabınızı da etkiliyor. Hepsinden öte yol boyunca el-Fettah (Her türlü zorluk ve müşkülleri çözen, maddi-manevi bütün kapıları açan) zikri çekip, Rabbimize tevekkül etmiştim. Sonuçta ekipteki diğer arkadaşları sorguya çekmeden sadece benim beyanımla hepimize giriş izni verdiler.

Kudüs’e Gidiş ve Dönüş

Aslında akış içerisinde dönüşü sona bırakmam lazım, ancak anlam bütünlüğü ve karşılaştırma açısından burada anlatmayı tercih ediyorum. Havalanında çıkış yaptığınız kapıdan az ilerideki yola varır varmaz hemen sağ tarafınızda sıra sıra dolmuşlar var. 10 kişi dolduğu anda yola çıkıyorlar. İngilizce bilmiyorsanız iki kelime sizin için yeterli : Kudüs anlamında İngilizce “Jerrusselam” ve eski Kudüs surlarında giriş kapısı Şam Kapısı anlamında “Domescus Gate”. Kişi başı 64 Şekel vermeniz gerekiyor. Şoförünüz Yahudi olacağı için pazarlık için hiç boşuna uğraşmayın 🙂 Bizim kalacağımız Hashimi Otel için en uygun iniş noktası Şam Kapısı. Havaalanında trafiksiz doğrudan gidilirse toplam yolculuk 60-80 dakika arası sürüyor. Ancak dolmuş garip bir şekilde tüm yolcularını evlerine bıraka bıraka gezdiği için 2 saat dolaşma ihtimaliniz de var. Eğer uçağınız bizimle aynı saatte inerse, gece yarısı Kudüs’e varmanın pek bir anlamı yok zaten, Aksa sabah saat 04:00’de açılıyor.

Dönüşte ise yine Şam kapısının önünden taksilere binebilirsiniz. Taksiler 300 dolar diyor, ancak pazarlık yapmak mümkün, 250 Şekel’e götürüyorlar. Eğer 4 kişi binerseniz dolmuşla hemen hemen aynı fiyata gelmiş oluyor. Dahası dolaşmadığı için daha hızlı gitmiş oluyorsunuz. Sabah saat 11’de yola çıktığımızda 12’yi biraz geçe havaalanına vardık. Havaalanı girişinde Yahudi askerler aracı durdurup bizim inmemize izin vermeden bagajı aradılar. Sonra da bizi hesaba çektiler. Neden geldiniz, nerelere gittiniz, ne yaptınız vs. Aksa’ya geldik, namaz kıldık, başkada bir yere gitmedik demek yeterli bir cevap. Ben biraz abartıp “Batı Duvarı (ağladıkları yer) ve Kıyamet Kilisesini Ziyaret ettik” dedim, “Neden Hristiyan mısın?” dedi. Aslında amacı hafif gerginlik yapıp, psikolojik baskı ile varsa açığınızı ortaya çıkarmak, gülün geçin. Çok korkuyorlar, ne yapsınlar….

Bu arada çıkış yaparken güvenlik kontrolüne girmezden önce yine bir sorgu sualden geçiyorsunuz. Ayrılırken de yine “Nereye gittiniz?”, “Ne yaptınız”, “Nerede kaldınız” sorularını ilk bir kaç kişide aynı yakaladıkları zaman, yine grup olduğunuzu anlıyorlar. Bu sefer bir üst memur geliyor, biraz daha detaylı sorabiliyor. Sonra da kafalarına göre size bir risk kodu belirleyip ona göre güvenlik uygulamasına tabii tutuyorlar. Bizim hepimizi en detaylı arama kapısına verdiler. Ayakkabı çıkarmanın ötesinde, bilgisayarımız ve tüm elektroniklerimize bir bez sürüp örnek alıyorlar. Bu örneği otomatik inceleyen bir makine ile patlayıcı madde izi arıyorlar.

Kudüste Otel ve Yemek

Daha önceki yazılarımda tavsiye ettiğim Hashimi Otel için bir kaç not daha düşmem lazım. Birincisi otel yıldızlı değil, beklentiniz çok yüksek olmasın. Temiz havlu, çarşaf ve temiz bir oda yeterli diyorsanız sıkıntı yok. Ama odanızın dar olması, oda içerisindeki ekipmanın eski olması size sıkıntı verecekse daha başka, pahalı bir otel düşünebilirsiniz. Ancak belirtmek lazım ki, Hashimi Otel’in sur için olması, yani Eski Kudüs denilen surların içinde kalan yerde olması ve dahası Mescid-i Aksa’ya yürüme mesafesi sadece 2 dakika olması çok büyük avantaj. Ezan okunmadan 10 dakika önce uyansanız dahi namaza yetişebiliyorsunuz. Eğer ibadet amaçlı gidiyorsanız, konaklama için Hashimi otel doğru adres…

Hashimi Otel’den çıkıp Teheccüt namazına giderken çektiğim videoyu seyrederek hem konumunu ve hem Kudüsü hem de işgali daha iyi anlayabilirsiniz :

Yemek konusunu yine daha vurgulu bir şekilde uyarmak istiyorum. Yemekler tahmin ettiğinizden de pahalı. 2 çorba, 5 felafel (5 adet nohuttan yapılma köfte) için 50 dolar ödeyebilirsiniz. Yani çok hafif bir yemeğe dahi vereceğeniz bedel kişi başı bir öğünde 20-25 dolar olacaktır. Bugünün (Aralık.2017) kuru ile hafif bir yemek size 20 x 3,9 = 78 TL’ye patlayabilir. Bu arada sizden bu parayı isteyecek lokanta hiç de öyle lüks bir yer değil, olabildiğince sıradan bir dükkan düşünün… Yani “burada ne kadar yemek ne kadar pahalı olabilir” demeyin. Her nerde yerseniz yiyin, önce mutlaka fiyatını sormalısınız. Cevapları çok pahalı olmadıklarını ima etmek için “1 Milyar Dolar” olabilir, kanmayın. Çözümü, mümkün olduğunda bisküvi vs. Türkiye’den götürebilirsiniz, ancak daha ucuz yemek seçenekleri için sur dışına çıkmalısınız. Evet Müslüman dükkanı tercih etmek mantıklı, ancak Müslüman adam beni kazıklamaz diye düşünmeyin, kazık atmıyorlar orada hayat pahalı 🙂

Kudüs, Aksa ve Çevre Gezi Planı

Bu konuyu bir başka başlıkta ele aldım. Ancak her ne kadar ben anlatmış olsam da, bir kaç kitap okumanızda fayda var. Birincisi Talha Uğurluel’in Kudüs kitabını temin etmelisiniz. Hem ne kadar bir bilim adamı olmasa da, Arapça bilmediği için kaynakları yeterince inceleyememiş olsa da, Kudüs üzerine gezi temelli yazılmış pek seçeceğiniz yok. Diğer taraftan çok pahalı olsa da Kerim Balcı denen Fetöcünün kitabı da alınabilir. Kitap ile Kerim Balcının pek ilgisi yok aslında, ama kitap için imkan buldukça Dinler Arası Diyalog safsatalarını bolca eklemişler, dikkat edin. Bana da kızmayın, neden bu adamın kitabını öneriyorum diye, maalesef 2018 Ocak ayı itibariyle başka kaynak kitap yok.

Sizin için Aksa avlusunda görevlilerin verdiği haritayı buradan yayınlıyorum. Gerçekten gezerken çok rahat ettirecektir. Gittiğinizde orada bulamama ihtimalinize karşı indirip yanınıza almanızı tavsiye ederim.

temiz kudüs 2.jpg(Yüksek Çözünürlüklü halini ve numaraların isimlerini öğrenmek için bir diğer yazımı referans alabilirsiniz)

Ayrıca Mescid-i Aksa ile ilgili şu videoları izleyebilirsiniz :

 

Kubbet-üs Sahra’nın içi :

 

Aska’da bir önemli mezarlık için :

Kudüs Sokakları için :

 

Aksa Ziyaretimizde Türk Bayraklı miting içinizi kıpır kıpır edecektir :

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s